Humik asit nedir?

Humusun aktif ana maddesi humik asit adını alıyor. Çeşitli ayrışma aşamalarından geçerek oluşan, içinde organik, bitkisel ve hayvansal içerikler yer alan madde, toprağın ideal pH düzeyine erişmesi, veriminin ve kalitesinin artması için kullanılıyor. Toprağa herhangi bir zararı bulunmayan humik asit, kullanım kolaylığı ile dikkat çekiyor.

Humik asit nasıl kullanılır?

Humik asit, farklı ekin türlerinde farklı yollardan kullanılıyor. En yaygın uygulama yöntemlerinin serpme veya sulama olduğu biliniyor. Toprağa serpilerek, karıştırılarak tabandan verilen organik maddeler, ekinin beslenmesine yardımcı oluyor. Humik asidin yapraktan emilemeyeceğinin altı çizilirken fulvik asidin yapraktan alınacağı ifade ediliyor. Diğer gübreler ve ilaçlarla beraber uygulanan humik asit, ekinlerin tüm gelişim aşamalarına katkı sunuyor.

Humik asit nerelerde kullanılır?

Humik asit, buğdaydan domatese, arpaya, lahana, karabuğday, darı, elma, mısır, üzüm, patates, havuç, pancar, turp, pamuk, narenciye, salatalık yetiştiriciliğine kadar her yerde kullanılabiliyor. Meyve ve sebze yetiştiriciliğinin önemli bir parçası olan humik asit, seracılıkta da tarla tarımında da tercih ediliyor. Hatta çayır ve çim alanlarda bile humik asit uygulaması yapılarak toprağın sağlıklı olması sağlanıyor. Humik asit kullanımının ekinlerin verimini, kalitesini, toprağın su tutma ve ekinleri besleme kapasitesini önemli ölçüde artırdığı biliniyor.

Humik Asit Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Humik asit toprakta agresyonu artırıyor. Bunun sonucunda ortaya çıkan birçok humik asit faydası ve etkisinden söz edilir: 

Kaymak tabaka oluşumunu engelliyor. 

Toprakta sıkılaşmaya mani oluyor. 

Toprağın su tutma kapasitesini artıran humik asit sayesinde, toprağın su tutma oranı varlığının 20 katına ulaşabiliyor. 

Suyun ve havanın toprak içindeki hareketi düzenliyor. 

Bitkilerin topraktan su alımı humik asit sayesinde artıyor. 

Humik asit uygulanan toprakta açığa çıkan amino asitler, hormonlar ve organik bileşenlerin etkisiyle tohumun çimlenmesi artıyor. Topraktaki mikroorganizma faaliyetinde artış görülür. 

Ekinlerin kök gelişimi hızlanır. 

Toprağın tamponlama kapasitesi yükselir. 

Topraktaki tuzun zararı azalır. 

Tüm etkiler ile yetiştiricilikte verim ve kalitenin yükselmesini sağlar. 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR