Antepfıstığı Ağaçlarında Don Çatlağı Sebepleri ve Çözüm Önerileri

Kimi üreticiler zaman zaman ağaçlarının gövdelerinde derin çatlaklar oluştuğunu ve sebeplerini merak edip çözüm bulunması için taleplerde bulunuyorlar.

Gövde üzerinde oluşan çatlakların farklı nedenleri var. Bunlardan don çatlağı olarak tanımlanan bir sorunu anlatacağız ve buna karşı önlemler ve tedavisi ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğimizi kısa kısa anlatacağız. Çünkü don çatlağı en çok karşılaşılan problemlerden biridir.

Don Çatlağı Nedir?

Öncelikle don çatlağı ne demektir. Bununla başlayalım. Don çatlağı ağaç kabuğu üzerinde genellikle ilkbahar döneminde görülmeye başlayan boyuna ve derine ilerleyen sıcaklık farklarının floem ve ksilemdeki suyun genişleyip daralması sonucu oluşan fiziksel bir problemdir.

Don Çatlağı Hangi Koşullarda Oluşur?

Budama hataları nedeniyle oluşan güneş yanıkları don çatlağına neden olur.

İyi drenaja sahip olmayan arazilerde ağaç zayıf gelişir ve don çatlağı oluşmasına sebep olur.

Gereğinden fazla bir şekilde azotça beslenmiş ağaçlarda mevsim sonlarında azotça beslenmiş ağaçlarda oluşur.

Yukarıda belirtilen nedenler görülme olasılığı daha yüksek koşullardır. 

Don Çatlağı Olan Ağaçlar Ne Tür Sorunlara Neden Olur?

Gövde çatlamaları özellikle hastalık ve zararlılar için yuvalanma açısından mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Zararlı böcekler kışı bu çatlaklarda yuvalanarak geçirirler. Hastalığa neden olabilecek mikroorganizmalar bu açıklıklardan girerek özellikle odun çürüklüklerine ve çok daha ağır sorunlar oluşturacak enfeksiyonlara neden olurlar.

Don Çatlağı Olan Ağaçlarda Nasıl Bir Tedavi Yolu İzlenir?

Tedavi için öncelikle neyin veya nelerin kaynak olduğunu iyi tespit etmek gerekir.

Genellikle arazilerde karşılaştığımız budama hataları on plana çıkmaktadır. Tacın gövdeyi koruyacak şekilde budanması gövdenin ve dalların birbirini gögelemesi sıcaklık değişimi yaşanan dönemlerde zayıf dokuların zarar görmüş alanların önüne geçer. Bu sebebple  ağaç tacı gövdeyi koruyucak şekilde olmalıdır.

Çatlakların derinliğine ve boyuna göre değerlendirilip ölü ve zarar görmüş bölümler temizlenmeli bu alanlar dezenfekte edilmeli. Ve aşı macunu gibi hastalık zararlı girişini engelleyecek malzemelerle yara yerleri kapatılmalı. Eğer ağaç çok büyük ise çok geniş veya uzun yaralar varsa taç, gövdenin korumasını sağlayacak genişliğe getirilinceye kadar açık renkli bezlerle gövde sarılabilir. Daha genç ağaçlar veya fidanlarsa gövde koruyucular kullanılabilir.

Azotlu gübre kullanımı mutlaka bilinçli olmalı bunun için toprak analizlerine göre uygulamalar yapılmalı. Kesinlikle yetişme mevsimi sonlarında yoğun azotlu gübrelerle besleme yapılmamalıdır. Dokuların daha diri ve güçlü olması için mutlaka potasyumca yeterli besin alınıp alınmadığı incelenmelidir. Potasyum soğuk hava koşullarında bitki direncini yüksek tutar. 

Don çatlağı sadece antepfıstığı ağaçlarında görülmez meyve ağaçları peyzaj ve orman ağaçlarında da görülür. Yukarıda sayılan çözüm yolları bu ağaçlar içinde uygulanabilir.

Ümit ederiz bu yazıda belirtilenler yaşamış olduğunuz sorunlara bir nebzede olsa çözüm olacaktır.

Saygılarımızla…

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR