ASTER ÇİÇEĞİ

Aster amellus, Avrupa Michaelmas papatyası Asteraceae familyasının Aster cinsinden çok yıllık otsu bir bitkidir.

 

Etimoloji

Amellus adı ilk olarak Latin şair Publius Vergilius Maro'nun (MÖ 70 - MÖ 19) bir şiiri olan Georgics'te (Kitap IV, 271-280) kullanılmıştır, ancak etimoloji belirsizdir.

 

Tanım

Aster amellus ortalama olarak 20-50 santimetre yüksekliğe ulaşır. Gövde dik ve dallıdır, yapraklar koyu yeşildir. Bazal yapraklar obovat ve saplı, caulin olanlar alternatif ve sapsız, giderek daha dar ve mızrak şeklindedir. Çiçekler leylaktır. Çiçeklenme dönemi Temmuz'dan Ekim'e kadar uzanır. Hermafrodit çiçekler ya kendi kendine döllenir(Otogami) ya da böcekler tarafından(Entomogami) tozlaştırılır. . Tohumları ekim ayında olgunlaşır.

 

Yayılışı

Bu bitki Avrupa dağlarında bulunur. Avrupa dışında Türkiye, Kafkasya'da, Sibirya'da, Güney Asya'da (Uttarkand, Hindistan) ve Orta Asya'da (Kazakistan) bulunur.

 

Yetiştirilmesi

Asterler bahçede mavi, pembe ve beyaz tonlarında açan çiçek renkleri için değerlendirilir. Bu türün birkaç süs çeşidi kullanımı vardır.

 

Doğal Yaşam Ortamı

Tipik yaşam alanı, kayalık kireçli alanlar, çalılıkların ve korulukların kenarları, ayrıca alpin çayırları, bataklık yerler ve göl kenarlarıdır. Deniz seviyesinden 0-800 metre yükseklikte, bazik pH ve düşük besin değerine sahip kalkerli ve hafif kuru toprakları tercih eder.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR