Giriş Yap Kayıt Ol
ANTEPFISTIĞINDA DEMİR EKSİKLİĞİ | Bitkisel Üretim Firma Rehberi
ANTEPFISTIĞINDA DEMİR EKSİKLİĞİ

Ülkemizde Antepfıstığı üretimi kuru koşullarda ve kireçli topraklarda yapılmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi üretimin %94'ü karşılamakta ve kalsiyum karbonat oranı %14-76 arasında değişmektedir ve Antepfıstığı bahçelerinde %71 'inde kireç oranı  %30 ' un üzerindedir. Aktif kireç oranının yüksek olduğu bahçelerde, yüksek kireçten dolayı demir eksikliği önemli boyutlara ulaşmıştır.

Demir eksikliği çeşitli meyve türlerinde olduğu gibi Antepfıstığında da sıkça karşılaşılan bir eksikliktir. Kontrol altına alınmadığında ağaç kurumalarına sebep olabilecek derecede fizyolojik bir hastalıktır. Özellikle ilkbaharda aşırı yağışların olduğu yıllarda kil oranı yüksek bahçelerde görülmektedir.

           

DEMİR (fe) EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

Bitkilerde demirin (fe) yokluğunda klorofil maddesinin sentezlenmemesiyle bitkilerin genç yapraklarında ve özellikle son çıkan yapraklarında görülen kloroz, damarlar arası sararma şeklinde ortaya çıkar. Çok şiddetli ise sararmalar beyazlaşmaya döner bazen de bitkilerin yaprakları ölür ve son olarak dökülür. Daha ileri düzeyde bitki de kısmi dal kuruması ve ölümüne kadar ilerleyebilir.

DEMİRİN BİYOKİMYASAL FONKSİYONLARI

Demir oksidasyon ve solunum zincirleriyle alakalı olan enerji bolizmasında elektron taşıyıcı olarak rol oynar. Demir kaybı solunum oranını düşürerek gelişme için mevcut enerji miktarını azaltır. Enerjinin azalmasıyla hücre bölünmesi yavaşlar. Tabi bu yavaşlama bitkinin vegetatif ve generatif bütün organların açıkça görülebilir,

Yapılan çalışmalarda demir elementi uygulanan ağaçlarda çıtlama oranı ve iç meyve oranını artırdığı görülmüştür.

DEMİR KLOROZUNA SEBEB OLAN KOŞULLAR

-Demir oranı düşük olan topraklar.

-Kireç oranı yüksek topraklar

-Toprak ve sulama suyunun bikarbonat oranının yüksek olması

-Aşırı sulama ve taban suyu sorunu

-Fosforca zengin topraklar

-Toprağın aşırı miktarda ağır l içermesi

-Toprağın az havalandırılması

-Aşırı sıcaklar

-Organik maddenin aşırı yüksek olması veya az olması

           

DEMİR EKSİKLİĞİ GİDERİLMESİ

Çiftçiler arasında demir elementinin su ile karıştırıldığından kırmızı olmasından dolayı kan ilacı olarak bilinir.

Topraktan ve yapraktan olarak uygulanabilir.

Topraktan uygulamalarda damla sulama sistemi veya ağaç taç izdüşümüne 10-15 derinlikte verilebilir.

Sonbaharda yapılacak gübrelemelerde N-P-K'lı gübrelerle birlikte verilebilir. Damla sulama sistemi olan bahçelerde Şubat ayından itibaren 1 saatlik su sonra demir içerikli gübre ve 1 saat sulama ile uygulama yapılabilir.

Yapraktan uygulamalarda taneler buğday büyüklüğüne geldiğinde karazenk ilaçlaması ile beraber yapılabilir.

Demir elementi genelde iki formu kullanılır: Demir sülfat ve Eddha-Fe. Demir sülfat ekonomik olduğundan topraktan uygulamalarda ve yapraktan uygulamalarda Eddha (şelatlı) formu kullanılabilir. Şelatlı formu yapraktan daha iyi alınır. Yapraktan ihtiyaca göre 15-20 gün sonra uygulama tekrarlanmalıdır.

 

YUSUF KANDİLLİ 

Çiftçi / Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi 4. Sınıf Öğrencisi

1326 kez görüntülendi. / 31-01-2021 tarihinde eklendi.