Giriş Yap Kayıt Ol
Antep Fıstığı Karagözkurdu(Hylesinus vestitus) | Bitkisel Üretim Firma Rehberi
Antep Fıstığı Karagözkurdu(Hylesinus vestitus)

ANTEPFISTIĞI KARAGÖZKURDU

Hylesinus vestitus M.R.

(Coleoptera: Scolytidae)

1.TANIM:

 Koyu kahve renkli olup 3,5-5 mm kadardır. Vücut ince kısa kıllarlarla kaplıdır. Başta antenlerin ucu topuz gibidir. Yumurtalarının büyüklüğü toplu iğne başı kadardır. Larvaların boyu 3-4 mm, rengi kirli beyaz ve vücudu boğumludur. Baş vücuda göre daha büyüktür. Pupanın uzunluğu 3.3 mm ve rengi kirli beyazdır.

2.YAŞAYIŞI(Biyolojisi):

Kışı meyve gözlerinin dip kısımlarında uyuşuk ergin döneminde geçirir. Kışlaktan çıkış Şubat-Mart aylarında başlar. Kışlaktan çıkan erginler, zayıf ve kurumaya yüz tutmuş dalların kabuk kısmı ile odun kısmı arasına girerek 2-3 cm uzunluğunda bir galeri açıp, bu galeri içine yumurta bırakırlar

            Yumurtalardan çıkan larvalar dalların odun kısmında daha önce tarif edilen tip de galeriler açarlar. Pupa dönemine kadar geçen larva süresi 40-50 gündür. Pupa giren larvalardan ergin çıkışı 8-10 gün sürer. Bu dönem Mayıs ayına rastlar. Çıkan erginler meyve gözlerinde ciddi zararlara neden olurlar. Böylece yılda 1 döl verir.

3. ZARAR ŞEKLİ EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI

Fıstık karagöz kurdunun zararı, larva ve ergin zararı olmak üzere iki şekilde olmaktadır.

3.1.Larva zararı: Kışlaktan çıkan erginlerin kurumuş veya kurumaya yüz tutmuş zayıf ağaçların dal ve gövdelerinde kabuk altlarına bıraktıkları yumurtalardan çıkan genç larvalar bu ağaçlarda galeri açarak iletim demetlerini tahrip eder ve kurumalarına neden olur.

Ayrıca, larva ve pupa dönemlerini tamamlayan bireylerin, ergin olduktan sonra kabuğu delerek çıkması ile de kabuğun delik değişik bir hal almasıyla, kurumayı hızlandırırlar.

3.2.Ergin zararı: Üreme ortamlarından mayıs ayı ortalarında çıkan erginler, bahçelerdeki ağaçlara dağılarak sürgün ve meyve gözleri diplerinde beslenirler. Bu beslenme sonucu oluşan 2–4 cm uzunluğundaki galeriler nedeniyle meyve gözleri kurur ve daha sonrada dökülür.

Zararlı aynı yıl ve 1 yıl sonra ürün verebilecek sağlam gözleri tercih eder. Bir ergin 8–10 kara-gözü veya birkaç sürgünü tahrip edebilir.

Yurdumuzda antepfıstığı yetiştirilen tüm bölgelerde yaygındır.

                 

Antepfıstığı karagözkurdu erginlerinin meydana getirdiği beslenme zararı

4. MÜCADELESİ

4.1. Mekanik Mücadele

Zararlının üreme zamanı olan şubat, mart aylarında bahçelerdeki budama artıkları veya kurumak üzere olan dallar demet yapılır ve her 10 ağaçtan birinin altına, ya da gövdesine tuzak olarak bırakılır (Şekil 3).

              

Şekil (5-6): Antepfıstığı karagöz kurdu erginlerinin yumurtlaması için bırakılan tuzak dallar.

Şubat ayından itibaren nisan ayına kadar bahçede bulunan tüm erginler çiftleştikten sonra, bu dalların içine girip yumurta bırakırlar. Nisan ayı sonlarına doğru ve tuzak dallarda ilk giriş deliğinden talaş çıkmaya başladığında, tuzak dallar toplanıp yakılmalıdır.

Karagöz kurdu ile en etkili mücadele yöntemi mekanik mücadele’ dir. Başarılı olabilmek için; bu önlemler yaygın ve bölgesel olarak yapılmalıdır.

DİKKAT :  2019/1 sayılı Valilik Genelgesi kapsamında Antepfıstığı budama artıklarının 15 Mart- 15 Ekim tarihleri arasında imha edilmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde imha etmeyen  biriktirenler üreticiler hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32. Maddesi uyarınca "Emre Aykırı Davranışta" bulunmaktan idari para cezası uygulanması gerekmektedir. Konuya çiftçilerimizin hassasiyet göstermesini ve genelgeye uymasını gerekmektedir.2019 yılında 320 TL (Üçyüzyirmi TL.) idari para cezası verilir.

Genelgeye göre toplanan budama artıkları, tuzak dallar toplandıktan sonra derhal imha edilmeli. Köy meydanlarına, evlerin arkasına, bahçe kenarına kesinlikle indirilmemelidir.

5. Kimyasal Mücadele

5.1. İlaçlama zamanı

Bir bahçede en az 200 sürgün kontrol edilerek, sürgünlerin zararlı ile bulaşma oranı saptanır. Bu oran %10 ve üzerinde olunca kimyasal mücadele gerekir. Mücadelesi gereken bu bahçelerde; ilk ergin çıkışı görülünce birinci ilaçlama yapılır. Ergin çıkışı süresince (ortalama 50 gün) 15–20 gün aralıklarla ilaçlamalara devam edilir.

5.2. Kullanılacak bitki koruma ürünleri ve dozları

Bakanlık tarafından yayınlanan Bitki Koruma Ürünleri kitabında tavsiye edilen bitki koruma ürünleri ve dozları kullanılır.

ZİRAAT MÜHENDİSİ

BEKİR YAKAN

 

 

673 kez görüntülendi. / 31-01-2021 tarihinde eklendi.